Aliexpress Cło oraz VAT

aliexpress cło aliexpress cło, aliexpress cło
Aliexpress Cło oraz VAT

Wszyscy jesteśmy zobowiązani do opłat celnych Aliexpress cło oraz VAT

aliexpress cłoAliexpress cło – nie ma znaczenia czy produkty z Chin importuje osoba prywatna czy też przedsiębiorca, nie ma również znaczenia czy jest to przedsiębiorca płacący VAT czy też zwolniony z VAT. Każda osoba jest zobowiązana do opłat związanych z należnościami przywozowymi, czyli CŁO oraz podatkiem od towarów i usług. Dla czynnego płatnika podatku VAT opłacenie tego podatku od towarów i usług jest jednocześnie podatkiem naliczonym, który może podlegać odliczeniu.

Towary zwolnione z opłat celnych – aliexpress cło

CŁO

Zgodnie z przepisami unijnymi zwolnione z opłat przywozowych są przesyłki o nie wielkiej wartości, nadane bezpośrednio z krajów trzecich, w tym przypadku z Chin. Przesyłki o nie wielkiej wartości są to przesyłki poniżej 150 EURO, po kursie przeliczonym wg. notowań NBP. Zwolnienie z cła nie stosuje się do produktów alkoholowych, perfum i wód toaletowych oraz tytoniu i wyrobów tytoniowych. Na telefony oraz tablety importowane z Chin nie ma opłat celnych.

VAT

Gdy wartość towarów w przesyłce nie przekracza 22 Euro w ów czas jesteśmy zwolnieni z podatku VAT. Wartość kwoty przesyłki zwolnionej z VAT można zwiększyć do  45 Euro pod warunkiem, że:

  • przesyłka będzie opisana jako podarunek i będzie miała charakter okazjonalny
  • przesyłka zawiera produkty na użytek własny, które swoim cechami ani ilością nie wskazują na ich przeznaczenie handlowe.

Przeważnie na przesyłkach tego typu wystarczy oznaczenie “GIFT” (prezent).

W praktyce może się zdarzyć, że VAT nie zostanie również naliczony na przesyłki o większej wartości niż 45 Euro, pozostaje to w gestii celnika. Przesyłki lekkie poniżej 300 gram często są zwolnione z podatku VAT nawet jeśli wartość przekracza 45 Euro, na cięższe przesyłki powyżej tej kwoty w większości przypadków (wszystko w gestii celnika) jest naliczany VAT.

Procedura ściągania opłaty celnej – aliexpress cło

W przypadku, gdy na naszą przesyłkę zostaną nałożone podatki i/lub cło, zostaniemy o tym fakcie powiadomieni listownie. Należy w ów czas dostarczyć do urzędu następujące dokumenty:

  • Dokumenty potwierdzające wartość i dane przesyłki  zrzut ekranu z aukcji internetowej z ceną i najlepiej z numerem przesyłki ( dane znajdziesz logując się do “Mój Aliexpress” / “My Aliexpress” następnie klikając w zakładkę “Moje zamówienia” / “My Orders” )
  • Potwierdzenie transakcji zakupu – np: faktura, paragon, wyciąg z przelewu bankowego
  • Wypełniony formularz dołączony do pisma z Urzędu Celnego.

Dokumenty można dostarczyć osobiście do wskazanego Urzędu Celnego, drogą pocztową, po przez e-mail lub fax na podany w zawiadomieniu adres. Po kilku dniach warto upewnić się telefonicznie czy przesyłka przesyłka została zwolniona. Po odprawie przesyłka zostanie dostarczona drogą pocztową (można ją odebrać również osobiście zaznaczając odpowiednie pole w formularzu z urzędu). Przy odbiorze przesyłki należy uiścić opłaty celne i podatkowe, a także opłatę pocztową za przedstawienie przesyłki do kontroli celnej ( opłata w wysokości kilku złotych).

Paczka do mnie nie dotarła, a do tej pory nie otrzymałem powiadomienia z Urzędu Celnego – Aliexpress Cło

Brak zawiadomienia z Urzędu Celnego jest spowodowane brakiem oznaczenia CE (towary spełniające wymogi unijne do wprowadzenia do obrotu na rynkach wspólnotowych). Te oznaczenie dotyczy tylko przedsiębiorców, którzy sprowadzają towary z przeznaczeniem do sprzedaży. Jak wiadomo, czasem możne zdarzyć się nadgorliwy urzędnik, który zechce wymagać tego certyfikaty na produkty sprowadzane na własny użytek i co w tedy? Przesyłka może trafić do certyfikacja, a koszt uzyskania certyfikatu CE oczywiście spadnie na nas. Możemy nie przyznać się do tej przesyłki (bo przecież ktoś ją wysłał na nasz adres bez naszej wiedzy) w ów czas zostanie zwrócona do nadawcy i możemy spróbować szczęścia ponownie adresując ją na miejscowość podlegającą pod inny urząd celny. Możemy również skierować paczkę do zniszczenia dzięki czemu możemy odzyskać część pieniędzy – należy pamiętać ze reklamacja /zwrot u sprzedawcy nie dotyczy zniszczenia towaru podczas transportu. aliexpress cło

Przed zamówieniem telefonu lub tabletu warto odwiedzić serwis TelChina zawierający listę aktualnych certyfikatów w celu sprawdzenia czy dokumenty na dany sprzęt potwierdzają zgodność z wymogami CE. aliexpress cło

aliexpress cło, aliexpress cło